Merkez Ofis :0282 888 92 35

Fan Coil ile Soğutma

Fan coil ile soğutma ünitesi (FCU). Bu, mevcut havanın küçük bir alanda dolaşımından sorumlu olan bağımsız bir klima sistemidir, ancak bazen tam bir HVAC sisteminin bir parçasıdır. FCU ayrıca çeşitli konfigürasyonlarda kullanılır, normal olanlar zemine ve tavana monte edilmiş konfigürasyonlarda düzenlenir ve kullanılır.

Fan coil ile soğutma nasıl yapılır
FCU, bir alanda havayı toplayan ve dolaştıran ve daha sonra bir soğutma veya ısıtma bobini ile üfleyerek üniteye giren bir fan olarak işlev görür. Bu işlem, üniteden çıkan havanın her zamankinden daha soğuk veya daha sıcak olmasına neden olur.

Bununla birlikte, bu görünüşte karmaşık prosedür tarafından aldanmayın-FCU, sadece bir soğutma veya ısıtma bobini ve bir fandan oluşan basit bir makinedir. Klima santrali (AHU) ile karşılaştırıldığında, fan coil ünitesi karmaşık ve kapsamlı değildir. Bu, kanalların varlığı olmadan havayı dolaşmak için kendi başına durabilen ve çalışabilen tek bir klima sistemidir.

çoğu fan coil ünitesi, sirküle edilmiş soğuk veya sıcak su kullanarak bir alanın sıcaklığını kontrol ederek işlev görür. Çoğu zaman, bu su, soğutma kulesi ve kazanlar gibi gerekli ekipmanlarla donatılmış merkezi bir tesisten alınır. Bu ikisi daha sonra ısıdan kurtulur ve sırasıyla sıcak su üretir.

Fan Coil Üniteleri nerede kullanılır?
Fan coil üniteleri, küçük özel alanlara sahip çeşitli binalarda ve işyerlerinde yaygındır. Bu binalardan bazıları genellikle küçük ve orta ölçekli ofisler içindir. Bu üniteler genellikle yerel termostatlar veya bazen binanın yönetim sistemi tarafından kontrol edilir. Bazı yüksek katlı binalarda, fan coil üniteleri genellikle dikey olarak konumlandırılır ve düzenlenir. Bu düzenleme, ünitelerin farklı katlarda birbiri üzerine yerleştirilmesine ve hepsinin aynı boru hattı halkası ile bağlanmasına neden olur.

Bu işyerlerinin yanı sıra, çok sayıda küçük alana sahip alışveriş merkezleri de soğutma için fan coil ünitelerini kullanmayı tercih etmektedir. Fcu’lar klima santrallerinden satın almak ve kurmak için çok daha ucuz olduğundan, bu alanlar genellikle para için daha iyi bir değer elde etmek ve alanlarını tamamlamak için ona yönelirler.

Fan Coil ünitelerinin avantajları ve Avantajları

Diğer Merkezi Klima sistemlerine göre satın almak ve kurmak daha ucuzdur – genellikle küçük ve orta ölçekli alanlara güç sağladıkları için, fan coil üniteleri bir klima santrali sistemine ve daha büyük bir merkezi klima sistemine kıyasla nispeten daha ucuzdur. Ayrıca, boyutları nedeniyle kurulumu daha kolaydır, bu da diğer sistemlere göre daha uygun kurulum maliyetlerine neden olur. Bireysel oda seviyesi sıcaklık kontrolü-bir fan coil sistemine sahip olmanın bir başka avantajı, alanınız için oda seviyesi ayarı yaparak sıcaklık ayarlarında daha esnek olabilmenizdir. Enerji verimli-uygun bakım ve çalıştırma ile fan coil ünitesi sistemi, güç ve enerji tüketiminden tasarruf edebilen iyi bir enerji verimliliği üretebilir.

 

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 4 [name] => SOĞUTMA ÇÖZÜMLERİ [slug] => sogutma-cozumleri [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 4 [taxonomy] => hizmet_kategori [description] => [parent] => 0 [count] => 5 [filter] => raw ) )
Open chat
Whatsapp'tan Mesaj Gönderin