Merkez Ofis :0282 888 92 35

Klima Santrali ile Isıtma

Klima santrali veya Hava Kontrol Ünitesi (genellikle AHU olarak kısaltılır), bir ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sisteminin bir parçası olarak havayı düzenlemek ve sirküle etmek için kullanılan bir cihazdır. Bir Klima Santrali genellikle bir üfleyici, ısıtma veya soğutma elemanları, filtre rafları veya odaları, ses zayıflatıcıları ve damperler içeren büyük bir cihazdır. AHU’lar, şartlandırılmış havayı binaya dağıtan ve AHU’ya geri döndüren bir kanal havalandırma sistemine bağlanır. Bazen AHU’lar, kanal sistemi olmadan hizmet verilen alana doğrudan havayı verir ve buradan havayı tahliye eder. Karışım havası oluşturup kabul eder (geri gönderir) yada dış ortama tahliye eder.

Yerel kullanım için AHU’lar, terminal üniteleri olarak adlandırılır ve yalnızca bir hava filtresi, serpantin ve fan içerebilir; bu basit terminal ünitelerine fan coil üniteleri denir. %100 dış havayı koşullandıran ve devridaim havası olmayan daha büyük AHU’lar, Taze Hava Kontrol Ünitesi (FAHU) olarak bilinir. Tipik olarak çatılarda dış mekan kullanımı için tasarlanmış bir AHU, çatı üstü ünitesi (RTU) yada Rooftop olarak bilinir.

Hava işleyicilerinin, konuma ve uygulamaya bağlı olarak besleme havası sıcaklığını ve nem seviyesini değiştirmek için ısıtma, soğutma veya her ikisini sağlaması gerekebilir. Bu iklimlendirme, klima santralinin hava akımı içerisindeki serpantinler ile sağlanır, bu tür serpantinler ısıtma veya soğutma etkisi sağlanan ortama göre DX Bataryalı veya Sulu Bataryalı olabilir.

DX bataryalı serpantinler, doğrudan hava akımına yerleştirilen, soğutucu akışkan ile çalışan ısı eşanjörleridir. Elektrikli rezistanslı ısıtıcılar ve ısı pompaları da kullanılabilir. Kuru iklimlerde evaporatif soğutmada mümkündür.

Sulu bataryalı serpantinler, ısıtma için sıcak su veya buhar ve soğutma için soğutulmuş su veya glikol kullanır (ısıtma ve soğutma için ana enerji binanın başka yerindeki merkezi tesis tarafından sağlanır). Serpantinler tipik olarak borular için bakırdan, ısı transferine yardımcı olmak için bakır veya alüminyum kanatlı olarak üretilir. Soğutma serpantinlerinde ayrıca yoğuşmayı gidermek ve boşaltmak için damla tutucu plakaları kullanılır. Sıcak su veya buhar, merkezi bir kazan tarafından sağlanır ve soğutulmuş su, merkezi bir soğutucu (Chiller) tarafından sağlanır. Düşük sıcaklık sensörleri, tipik olarak, serpantinden önce uygun bir motorlu kontrol valfi ile birlikte “Dış ortam” sıcaklıklarını izlemek ve kontrol etmek için kullanılır.
Nem alma gerekiyorsa, soğutma serpantini aşırı soğutmak için kullanılır, böylece çiğlenme noktasına ulaşılır ve yoğuşma meydana gelir. Soğutma serpantininden sonra yerleştirilen bir ısıtıcı serpantin, havayı (bu nedenle yeniden ısıtma serpantini olarak bilinir) istenen besleme sıcaklığına yeniden ısıtır. Bu işlem, besleme havasının bağıl nem seviyesini düşürme etkisine sahiptir.
Kış sıcaklıklarının düzenli olarak donma noktasının altına düştüğü daha soğuk iklimlerde, donma serpantinleri veya ön ısıtma serpantinleri, aşağı akış filtrelerinin veya soğutulmuş su serpantinlerinin donmaya karşı korunmasını sağlamak için hava işlemenin ilk aşaması olarak sıklıkla kullanılır. Donma serpantininin kontrolü öyledir ki, belirli bir batarya dışı hava sıcaklığına ulaşılmazsa, koruma için AHU’nun tamamı kapatılır.

 

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 3 [name] => ISITMA ÇÖZÜMLERİ [slug] => isitma-cozumleri [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 3 [taxonomy] => hizmet_kategori [description] => [parent] => 0 [count] => 5 [filter] => raw ) )
Open chat
Whatsapp'tan Mesaj Gönderin