Merkez Ofis :0282 888 92 35

Split Multisplit Klima ile Soğutma

Bir klima, havanın sıcaklığını, nemini veya genel kalitesini değiştirebilir. Daha spesifik olarak, bir klima, ısı enerjisini evden çekerek ve bu ısıyı dışarıya aktararak evinizi daha serin hale getirir, daha sonra evinizin içindeki havayı daha serin hava ile değiştirir.

Merkezi ısıtma ve soğutma sistemindeki klima, evinizin içindeki kanallardan soğuk hava sağlar ve içerideki sıcak havayı dışarı çeken ve ısısını gideren bir işlem sağlar.

Bölünmüş bir sistemde, kompresör, soğutucuyu dış ünite boyunca yoğunlaştırır ve dolaşır ve bir gazdan bir sıvıya dönüştürür. Sıvı daha sonra kapalı evaporatör bobini veya soğutma bölmesinden geçirilir. İç ünitenin fanı, evaporatör kanatçıklarından geçmek için iç havayı dolaşır. Evaporatörün metal yüzgeçleri, termal enerjiyi etrafındaki hava ile değiştirir. Orada, soğutucu akışkan sıvıdan buhara dönüşür ve çevredeki havadan herhangi bir ısıyı uzaklaştırır. Isı havadan çıkarıldığında, hava soğutulur ve eve geri üflenir.

Bu noktadan sonra, kondansatör veya dış ünite daha sonra soğutucu buharını tekrar bir sıvıya dönüştürür ve herhangi bir ısıyı giderir. Sıvı evaporatörden tekrar ayrıldığında, serin, düşük basınçlı bir gazdır ve sonunda tekrar yolculuğuna başlamak için kondansatöre geri döner. Bu işlem, eviniz termostat ayarınız tarafından programlandığı ve algılandığı gibi istediğiniz soğutma sıcaklığına ulaşana kadar tekrar tekrar devam eder.

Split Klima Sistemi havadan havaya ısı transferi yapan alışık olduğumuz 1 iç ünite ve 1 dış üniteden oluşan klima sistemleridir. Dış ortamdan aldığı ısı enerjisini bulunduğu mahalin kış aylarında ısıtılmasında, dış ortama verdiği ısı enerjisi sayesinde ise bulunduğu mahalin yaz aylarında soğutulmasında kullanılmaktadır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. Split Klimalar; Duvar Tipi Klimalar, Kaset Tipi Klimalar, Salon Tipi Klimalar, Kanallı Tip Klimalar, Yer-Tavan Tipi Klimalar gibi farklı model seçenekleri bulunmaktadır.

Kullanım Alanları:

Konutlar, İş yerleri, Bilgi İşlem odaları ve mağazalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Multi Split klimalar çoklu split anlamına gelmektedir. Tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistem olarak düşünülebilir. VRF sistem mantığındadır fakat sistem alt yapıları birbirinden farklıdır. Multi Split cihazlarda minimum 2 iç ünite, maksimum 6 iç üniteye kadar bağlantı yapılabilmektedir. Üretici firmalara göre değişkenlik gösterse de genelde 12-16 kW maksimum dış ünite kapasitesi bulunmaktadır. Split klimalarda olduğu gibi Multi Split Klimalarda da Duvar Tipi Klimalar, Kaset Tipi Klimalar, Salon Tipi Klimalar, Kanallı Tip Klimalar, Yer-Tavan Tipi Klimalar gibi farklı model seçenekleri mevcuttur.

Kullanım Alanları:

Birden fazla mahalin iklimlendirilmesinin istendiği, dış ünite yerleşimin de yer sıkıntısı bulunan Konutlar, İş yerleri, Mağazalar, Villalar, Toplantı Salonları, Okullar, Dershaneler, Restoranlar v.b. alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 4 [name] => SOĞUTMA ÇÖZÜMLERİ [slug] => sogutma-cozumleri [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 4 [taxonomy] => hizmet_kategori [description] => [parent] => 0 [count] => 5 [filter] => raw ) )
Open chat
Whatsapp'tan Mesaj Gönderin